Zarażenie się przez kontakty z innymi dziećmi

Istotnym czynnikiem jest wiek dziecka. Dzieci w wieku od 2 do 8 lat częściej zapadają na przeziębienia, które się ponadto przewlekają i częściej dają powikłania. (W północnych miastach Stanów Zjednoczonych przeziębiają się przeciętnie 7 razy do roku – częściej, jeżeli jest rodzeństwo uczęszczające do przedszkola czy szkoły.) Po 6 roku życia zmniejsza się zapadalność, a choroba ma lżejszy przebieg. Dziecko 9-letnie kładzie się do łóżka dwukrotnie rzadziej niż wtedy, gdy miało 6 lat, 12-letnie dwukrotnie rzadziej niż wtedy, gdy miało 9 lat. Powinno to pocieszyć rodziców wiecznie chorującego malca.

Czy odgrywają rolę czynniki psychologiczne? Psychiatrzy są absolutnie przekonani, że pewne dzieci i podobnie niektóre osoby dorosłe łatwiej łapią przeziębienia, jeżeli są w stanie napięcia czy przygnębienia. Pamiętam 7-letniego chłopca, który denerwował się szkołą, ponieważ czytał gorzej niż reszta klasy. Przez kilka miesięcy każdy poniedziałek zaczynał się u niego od kaszlu. Można by pomyśleć, że mały udawał. Wyjaśnienie nie było aż tak proste. To nie było suche, wymuszone pokasływanie. Był to prawdziwy, głęboki kaszel. Jego nasilenie zmniejszało się w miarę upływu dni tygodnia, ustępował w sobotę i na nowo zaczynał się w poniedziałek rano. Nie ma w tym nic tajemniczego. Wiemy, że przy zdenerwowaniu ktoś ma zawsze zimne, wilgotne ręce: sportowiec przed zawodami dostaje biegunki. Jest więc wielce prawdopodobne, że zdenerwowanie może rzutować także na ukrwienie nosa i gardła, a to z kolei stwarza bakteriom lepsze warunki do zagnieżdżenia się.

Zarażenie się przez kontakty z innymi dziećmi. Jest jeszcze jeden czynnik, który ma wpływ na częstość zachorowań. Chodzi mi o liczbę dzieci, z którymi bawi się malec, zwłaszcza w pomieszczeniu zamkniętym. Przeciętne dziecko na wsi, nie mając rodzeństwa, rzadko się przeziębia, ponieważ sporadycznie tylko styka się z wirusem, który je wywołuje. Z drugiej strony przeciętne dziecko uczęszczając do przedszkola czy do młodszych klas szkoły podstawowej przeziębia się często, mimo że zarówno przedszkole, jak i szkoła pilnują, żeby szybko odizolować od reszty dziecko z objawami przeziębienia. Prawdopodobnie ludzie przekazują sobie nawzajem infekcję, zanim jeszcze dojdzie do ujawnienia się pierwszych symptomów. Jest pewien procent dzieci „urodzonych w czepku”, które bardzo rzadko chwytają infekcję, mimo iż stykają się z niemałą liczbą przeziębionych osób.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>