Zapalenie zatok

Zatoki są to wypełnione powietrzem jamy w kościach otaczających nos. Każda zatoka łączy się z wnętrzem nosa poprzez mały otwór. Zatoki szczękowe znajdują się w szczęce, zatoki czołowe w kości czołowej, bezpośrednio nad brwiami, zatoki sitowe są usytuowane tuż powyżej wewnętrznych przewodów nosa, a zatoki klinowe – bardziej w głębi, z tyłu za wewnętrznymi przewodami nosa. Jedynie zatoki szczękowe i sitowe są na tyle rozwinięte we wczesnym dzieciństwie, aby ulec infekcji. Zatoki czołowe i klinowe rozwijają się stopniowo dopiero od 6 roku życia wzwyż. Ciężka i długotrwała infekcja kataralna może rozszerzyć się z nosa na zatoki. Stany zapalne zatok trwają zazwyczaj dłużej niż zwykła infekcja kataralna, ponieważ z uwagi na swoje usytuowanie zatoki nie mogą być tak łatwo oczyszczone. Stan zapalny w zatokach może być lekki i objawiać się tylko przewlekłym ściekaniem ropy z tylnej części nosa do gardła (tzw. zaciek na tylnej ścianie gardła). Jest to czasami przyczyną przewlekle utrzymującego się kaszlu, który pojawia się po położeniu dziecka do łóżka lub rano po przebudzeniu. Zapalenie zatok może mieć także przebieg ciężki, z wysoką gorączką i dużą bolesnością. Gdy lekarz podejrzewa zapalenie zatok, wykonuje czasem dodatkowe badania. Może zlecić zdjęcia rentgenowskie lub zbadać zatoki, prześwietlając je specjalną lampą w zaciemnionym pokoju. Zależnie od przypadku są stosowane różne metody leczenia – krople do nosa, tampony, odsysanie, leki podawane doustnie.

Niezależnie od wybranej przez lekarza metody leczenia pamiętajcie, że bardzo ważne jest również ogólne pielęgnowanie dziecka. Zapalenie zatok jest, jakby na to nie patrzeć, tylko bardziej zaawansowaną i utrwaloną postacią przeziębienia. Podobnie jak przeziębienie, wymaga trzymania dziecka w domu, w cieple, w jednakowej temperaturze, w nawilżonym powietrzu. Dziecko powinno być od stóp do głowy jednakowo ciepło ubrane i spać przy zamkniętych oknach.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>