Zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc

Zapalenie oskrzeli. Zapalenie oskrzeli przebiega z różnym nasileniem – od łagodnego i bez towarzyszącej gorączki – do postaci ciężkich. Oznacza po prostu rozszerzenie się infekcji z górnych dróg oddechowych na oskrzela. Towarzyszy temu silny kaszel. Czasami daje się słyszeć świszczące odgłosy przy oddychaniu, a przy dotykaniu piersi można wyczuć wibrację śluzu.

Bardzo lekka postać zapalenia oskrzeli – bez gorączki, bez nasilonego kaszlu, bez większej utraty łaknienia – jest stanem niewiele poważniejszym od infekcji kataralnej. Gdy jednak dziecko sprawia wrażenie chorego, często kaszle, ma gorączkę powyżej 38°, trzeba porozumieć się z lekarzem jeszcze tego samego dnia, ponieważ nowoczesne leki działają bardzo skutecznie i warto je szybko podać, gdy trzeba.

Jeśli malutkie niemowlę często kaszle, powinno być zbadane przez lekarza, choćby nie miało gorączki, gdyż w pierwszych dwóch miesiącach życia nawet poważna infekcja może przebiegać bez podwyższonej temperatury. Do czasu oględzin lekarskich nie ma powodów do niepokoju, skoro dziecko ma w miarę normalne łaknienie i samopoczucie.

Zapalenie płuc. Zapalenie płuc rozwija się zwykle po kilku dniach przeziębienia, choć może zacząć się bez poprzedzających sygnałów ostrzegawczych. Można je podejrzewać, jeżeli gorączka podnosi się powyżej 39°, nawet do 40°, a oddech staje się szybki i dziecko kaszle. Początkowi choroby towarzyszą często wymioty, a małe dziecko może dostać drgawek. Nowoczesne środki leczą szybko typowe przypadki zapalenia płuc pod warunkiem, że leczenie rozpoczyna się natychmiast. Jest chyba oczywiste, że należy wezwać lekarza, gdy dziecko ma wysoką gorączkę i kaszel.

Częstsze są przypadki wirusowego zapalenia płuc. Bywają również leczone antybiotykami, ponieważ niektóre z nich niełatwo odróżnić od bakteryjnego zapalenia płuc. Ogólnie biorąc, stan dziecka nie jest tak ciężki, choć choroba może się przeciągać w czasie. Typowy obraz to powolna, ale stała poprawa w ciągu 2-, 4-tygodniowego okresu.

Zapalenie oskrzelików. Ta choroba dróg oddechowych, przebiegająca z utrudnionym oddychaniem, atakuje najczęściej malutkie dzieci – od niemowląt po te, które zaczynają chodzić. Wywoływana jest przez wirus, a do kaszlu i utrudnionego oddychania dołączają się inne objawy przeziębienia. Nie ma specjalnych leków na zapalenie oskrzelików, ale i tak należy zwrócić się do lekarza, aby zalecił jakieś środki zaradcze. U dziecka poprawa następuje mniej więcej po tygodniu, ale u nielicznych kolejne przeziębienia będą przebiegały z podobnie utrudnionym oddychaniem.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>