Zapalenie migdałków

Ciężkie zapalenie migdałków jest najczęściej wywołane przez paciorkowce. Zwykle dziecko przez wiele dni wysoko gorączkuje i czuje się chore. Często zdarzają się bóle i wymioty. Migdałki są silnie zaczerwienione i obrzmiałe. Po jednym lub dwóch dniach pojawiają się na nich białe punkciki lub plamki. Przy tak podrażnionym gardle, starsze dzieci mogą skarżyć się na trudności z przełykaniem. Wydaje się natomiast, że podrażnione gardło prawie wcale nie przeszkadza małym dzieciom.

W przypadku zapalenia migdałków, choćby lekkiego, trzeba poradzić się lekarza. Ważne jest, aby leczenie było szybkie i efektywne. Stosuje się zwykle któryś z antybiotyków, tak skutecznie likwidujących infekcje i zapobiegających powikłaniom. Lek powinien być podawany przez 10 dni, w odpowiednich dawkach, a dziecko należy pilnie obserwować przez całe 3 tygodnie. Rekonwalescencja jest powolna. Jeśli węzły szyjne są powiększone, a dziecko wygląda na wymęczone i utrzymuje się gorączka, należy traktować je jak chore i być w stałym kontakcie z lekarzem. Inne powikłania, które zwykle dotyczą przypadków nie leczonych, to zapalenie uszu, niedokrwistość, gorączka reumatyczna i zapalenie nerek (infekcja nerek z oddawaniem mętnego moczu).

Osoby, u których migdałki podniebienne zostały usunięte, mogą mimo to mieć paciorkowcowe infekcje gardła. Inne infekcje gardła. Istnieje wiele rodzajów infekcji gardła i mogą one mieć bardzo różne stopnie nasilenia i być wywoływane przez różnego typu zarazki. Medycyna podciąga je pod wspólną nazwę zapalenia gardła. Wiele osób odczuwa lekki ból gardła na początku każdego przeziębienia. Badając gorączkujące dziecko, lekarz stwierdza często zaczerwienienie gardła jako jedyny objaw choroby. Przy tym dziecko nie zawsze musi odczuwać bolesność. Takie stany są zazwyczaj krótkotrwałe. Dziecko ma pozostawać w domu, dopóki stan zapalny gardła nie minie całkowicie. Lekarz powinien być wzywany, jeśli dziecko gorączkuje, sprawia wrażenie chorego lub gardło wygląda niepokojąco (choćby nie było gorączki).

W przypadkach bólu gardła sprawą najistotniejszą jest wykrycie, czy chodzi o infekcję wywołaną przez niebezpieczne paciorkowce, a jeśli tak – szybkie podjęcie leczenia. Rozsądek nakazuje skontaktować się z lekarzem po stwierdzeniu u dziecka stanu zapalnego gardła, zwłaszcza z towarzyszącą gorączką powyżej 38°. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń lekarz zleci zrobienie posiewu z gardła lub od razu zapisze skuteczne leki, żeby zapobiec ewentualnym powikłaniom. Zob. punkt 722 o środkach ostrożności w okresie rekonwalescencji.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>