Zaburzenia hormonalne

Znamy wiele chorób związanych z nieprawidłową czynnością gruczołów i wiele leków hormonalnych wywołujących w ustroju określone zmiany. Przy niedostatecznym wydzielaniu tarczycy rozwój fizyczny i psychiczny dziecka jest zdecydowanie upośledzony. U dziewczynki obserwujemy ospałość, suchość skóry, słabe włosy i gruby głos. Niekiedy twarz wygląda jak napuchnięta. (Niedostateczne wydzielanie tarczycy nie prowadzi do otyłości.) Podstawowa przemiana materii, mierzona wskaźnikiem zużycia energii przez organizm w stanie spoczynku, waha się poniżej przeciętnej. Odpowiednie dawki leków regulujących działanie tarczycy przynoszą znaczną poprawę.

Po lekturze popularnych artykułów na temat gruczołów wydzielania wewnętrznego niektórzy są skłonni sądzić, że każda niska osoba, każdy uczeń pozostający w tyle, każda nerwowa dziewczynka, każdy gruby chłopiec z małymi genitaliami to po prostu przypadek zaburzeń hormonalnych łatwo poddających się leczeniu odpowiednimi pigułkami czy zastrzykami. To zupełnie nieusprawiedliwiony entuzjazm w świetle dotychczasowych doświadczeń naukowych w tej dziedzinie. Jeden symptom nie stanowi o chorobie. Gdy wzrost dziecka jest w prawidłowych granicach, nie można mówić o chorobie na tle zaburzonej czynności gruczołów.

Często się zdarza, że u otyłego chłopca na progu pokwitania prącie wydaje się mniejsze niż jest w rzeczywistości przez kontrast z bardzo grubymi udami, nie mówiąc o tym, że warstwa tłuszczu u nasady prącia może skrywać trzy czwarte jego długości. U większości takich chłopców przebieg dojrzewania płciowego jest zupełnie normalny, a wielu z nich szczupleje. (Zob. punkty 573 i 680 o szkodliwości budzenia u chłopca niepokoju w związku z wyglądem genitaliów.)

Bez wątpienia każde dziecko odbiegające od normy wzrostem i wyglądem, sprawiające wrażenie upośledzonego intelektualnie, znerwicowanego czy rozwijającego się nieprawidłowo pod jakimkolwiek innym względem, powinno być zbadane przez odpowiedniego specjalistę. Gdy lekarz stwierdzi jednak, że wzrost dziecka jest zdeterminowany konstytucjonalnie, a stan psychiczny jest odzwierciedleniem obiektywnie istniejących kłopotów z przystosowaniem, wówczas należy zrezygnować z dalszego poszukiwania cudownych środków i ułatwić dziecku rozwiązywanie codziennych problemów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>