Zabawy tradycyjne wśród dzieci

Tradycja. Zabawa, jak wiele innych przejawów codziennego życia, pozostaje pod wpływem tradycji. Tradycyjną zabawą dziewczynek jest zabawa lalkami i zabawkami gospodarstwa domowego, niezależnie od tego, czy je to interesuje. Istnieją również pewne zabawy tradycyjne przypisywane chłopcom, jak zabawa w żołnierzy, zabawa kolejką itp. Na całym świecie są takie same tradycyjne formy zabawy. Na przykład „ślepa babka” jest to zabawa, w którą w różnych formach bawią się dzieci w wielu krajach europejskich. Różnymi formami zabawy w berka bawią się dzieci Burmy, Iraku, pustyni Sahary, jak również dzieci większości krajów w Europie (United Nations Report, 1953).

Zabawy tradycyjne, które sprawiają przyjemność dzieciom wielu pokoleń, zostają przekazywane każdej nowej generacji, gdy tylko dzieci są zdolne nauczyć się ich. Zabawa w chowanego, w berka, w ślepą babkę, w złodziei i policjantów, to kilka z tych gier, które przechodzą od jednej generacji do drugiej. W środowiskach uboższych tradycja odgrywa większą rolę w oddziaływaniu na zabawę dziecka niż w środowiskach ludzi zamożniejszych, którzy mogą wydawać więcej pieniędzy na rozmaite nowe zabawki.

Pora roku. Zabawy dziecka są w pewnej mierze zależne od pory roku. Wrotki, kulki, skakanki, rowery pojawiają się w pierwsze ciepłe dni wiosenne. Latem dzieci brodzą po wodzie, pływają, wiosłują, w dni chłodne powraca zainteresowanie bardziej aktywną zabawą miesięcy wiosennych. Wraz ze zbliżaniem się zimy dzieci wyczekują śniegu, żeby jeździć na sankach, bić się kulkami ze śniegu, jeździć na łyżwach, a na wsiach jeździć saniami. Gry i sporty są również zależne od pór roku. Ogólną zasadą jest, że gry wymagające większej aktywności odkłada się na miesiące zimniejsze, a te, które wymagają mniej wysiłku, na miesiące letnie. Na przykład palant, ponieważ wymaga mniej wysiłku niż piłka nożna lub hokej, jest uważany za sport wiosenny i letni, podczas gdy piłkę nożną i hokej odkłada się na chłodniejsze miesiące jesieni i wczesnej zimy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>