„Zabawa w dom”

Istnieją następujące utarte wzory zabawy iluzyjnej małych dzieci: 1) zajęcia domowe, występujące w zabawie w dom, w meblowanie domu, w gotowanie, jedzenie, w urządzanie herbatek, w opiekowanie się niemowlętami, w zabawie w ojca i matkę: 2) sprzedawa- nie i kupowanie: 3) czynności związane z przewozem, takie jak jeżdżenie samochodem lub pociągiem, bawienie się w inżyniera, w zapuszczanie motoru, w jeżdżenie statkiem: 4) wymierzanie kary: zabawy w policjanta i w ogóle zabawy z bronią: 5) pożar i zabawy w straż pożarną: 6) zabijanie i umieranie: 7) odgrywanie postaci legendarnych i baśniowych, takich jak Święty Mikołaj, Kopciuszek i Duży, Silny Wilk (Murphy, 1937).

„Zabawa w dom” jest powszechnie ulubioną zabawą dzieci w wieku przedszkolnym. Młodsze dzieci grają tutaj role biernych uczestników, pozwalając się prowadzić przez dzieci starsze, które biorą na siebie rolę „mamy” lub „ojca”. Często zabawa w dom pociąga za sobą takie czynności, jak siedzenie przy stole, przyjmowanie doktora przybyłego do chorego dziecka, układanie lalki do łóżka (Parten, 1933). Dzieci starsze odtwarzają historie, o których słyszały lub czytały, oraz przedstawienia telewizyjne czy kinowe, które widziały. Zamiast bawić się w zwykłych ludzi bawią się we wróżki, Indian, wielkoludów lub bandytów.

Inscenizowanie polega na odtwarzaniu scen z zadziwiającą wiernością. Nawet ton głosu naśladowanej osoby jest oddany tak dobrze, iż można by prawie uwierzyć, że mówi ta właśnie osoba. Dziecku niewiele potrzeba rekwizytów scenicznych. Kapelusz, laska, długa spódnica lub jakikolwiek szczegół ubrania, mający coś wspólnego z naśladowaną osobą – to już wszystko, co dziecku potrzebne, aby wyobrazić sobie, że jest tą osobą. Koc położony na dwóch przewróconych krzesłach lub dywan podniesiony tak, że dziecko może wsunąć się pod niego, służą jako namiot, pieczara lub jaskinia. Sutereny stają się pieczarą olbrzymów-ludożerców, korytarze domu są tajemniczymi przejściami jakiegoś zamku, a trawniki są polami bitew, na których rozgrywają się ważne walki. Z każdym rokiem, im dziecko jest starsze, tym większą zwraca uwagę na szczegóły, w rezultacie tego rekwizyty sceniczne nabierają coraz większego znaczenia w jego zabawach inscenizacyjnych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>