Ulubione komiksy dzieci

Podobnie jak ulubione książki, dzieci mają również swoje ulubione komiksy. Upodobania te są zależne od wieku i płci (Witty i inni, 1942: Strang, 1943). Zainteresowania komiksami odpowiadają ogólnym zainteresowaniom czytelniczym poszczególnych okresów rozwojowych dziecka (Lyness, 1951). Dzieci przedszkolne lubią przede wszystkim komiksy, w których występują ubrane zwierzęta i rozmawiają jak ludzie, tak jak „Bugs Bunny” i „Mickey Mouse” (Frank, 1944). W pierwszych klasach szkoły podstawowej między dziewczętami a chłopcami zaczynają się pojawiać różnice dotyczące zainteresowań. Chłopcy lubią się podniecać, lubią przygodę, nie interesują się realizmem. Identyfikując siebie z bohaterem, takim jak Superman lub Dick Trący, dziecko lubi wyobrażać sobie, że zna również różnego rodzaju sztuczki i że doznaje różnych podniecających przeżyć. W komiksach podoba się dzieciom szybkość akcji, liczne niebezpieczeństwa, zawsze zwyciężający bohater i dużo dialogów. Chłopiec, który zaczyna się interesować nauką, lubi komiksy o różnego rodzaju fantastycznych pomysłach naukowych, które zresztą rzadko wydają mu się nieprawdopodobne {Witty i inni, 1942: Strang, 1943: Bender, 1944: Frank, 1944).

Dziewczynki w pierwszych latach szkolnych lubią komiksy o kobietach, dzieciach i zwierzętach. Wolą one jednak postacie kobiet, które dokonują cudownych czynów lub wykazują silę fizyczną. Mniej niż chłopcy w tym samym wieku interesują się tajemniczą i wstrząsającą przygodą, a więcej komiksami o zwierzętach (Strang, 1943: Bender, 1944: Frank, 1944). W klasie piątej, jeśli chodzi o rodzaje ulubionych komiksów, zaznaczają się różnice między dziewczętami a chłopcami i w miarę przybywania lat utrzymują się. Chłopcy w dalszym ciągu wolą żywą akcję, przygodę i silne wzruszenia. Jest to wiek, kiedy zaczyna się uwielbiać bohaterów, a chłopcy lubią bohaterów komiksów książkowych, ponieważ mogą się z nimi identyfikować. Lubią również humor, lecz komiksy, aby podobać się starszemu chłopcu, muszą być „męskie” w tonie i treści (Hill i Trent, 1940: Strang, 1943: Bender, 1944: Frank, 1944: Butterworth i Thompson, 1951).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>