Robienie lewatywy

Lewatywy, czopki i środki przeczyszczające były do niedawna bardzo często zapisywane przez lekarzy albo stosowane przez rodziców bez zalecenia lekarskiego. Sądzono – choć nie było to potwierdzone naukowo – że obstrukcja sprzyja rozwojowi choroby i wszelkie postępowanie lecznicze nie może być skuteczne bez uprzedniego wyczyszczenia jelit. (Pamiętam z dzieciństwa, że nasz domowy pediatra, wzywany w związku z chorobą, rozpoczynał listę swoich zaleceń od rycyny, którą i ja, i rodzeństwo natychmiast zwracaliśmy.) Obecnie uwolniliśmy się na szczęście od tej obsesji. Uciekamy się nadal do tych metod, ale rzadko. Na przykład lewatywę zleca się w przypadku wyjątkowo ciężkiego iJx>lesnego ataku kolki u miesięcznego czy dwumiesięcznego niemowlęcia. Czopki zakłada się, gdy malutkie dziecko po przykrych doświadczeniach boi się twardych, bolesnych wypróżnień i nie chce przeć na stolec. Środki przeczyszczające podaje się, przygotowując pacjenta do zdjęcia rentgenowskiego brzucha.

Nigdy nie róbcie dziecku lewatywy, nie zakładajcie czopków i nie podawajcie środków przeczyszczających bez zalecenia lekarza. Czopek założony do odbytnicy wślizguje się dalej w głąb i tam się rozpuszcza. Zawiera substancje działające lekko drażniąco na błonę śluzową jelita, co przy zaparciu przyspiesza wypróżnienie.

O tym, jaki płyn ma być użyty do lewatywy, powinien zadecydować lekarz. Lewatywę z dodatkiem mydła przygotowujemy, rozpuszczając niewielką ilość łagodnego mydła toaletowego w przegotowanej wodzie aż do otrzymania płynu wyglądem przypominającego trochę mleko. Ponieważ mydło ma działanie dość drażniące, unikamy robienia takiej lewatywy niemowlęciu. Lewatywę można również przyrządzić z dodatkiem soli kuchennej (pół łyżeczki soli na szklankę przegotowanej wody). Woda powinna mieć temperaturę ciała. Dla niemowlęcia wystarczy pół szklanki płynu, dla rocznego dziecka – szklanka, dla 5-let- niego – 2 szklanki.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>