Przeziębienie w wieku niemowlęcym

Próba tuberkulinowa u każdego z przewlekłym kaszlem. Jeśli ktokolwiek w domu ma przewlekły kaszel, powinien zostać zbadany przez lekarza i poddany próbie tuberkulinowej (na skórze). Przestrzeganie tej zasady jest szczególnie ważne, gdy w domu jest niemowlę lub małe dziecko, bądź gdy rodzice oczekują dziecka. Angażując do dziecka opiekunkę lub pomoc do domu, gdzie jest małe dziecko, dopilnujcie, żeby została przebadana przez lekarza i poddana próbie tuberkulinowej, zanim ją przyjmiecie.

Przeziębienie w wieku niemowlęcym. Gdy mały przechodzi przeziębienie przed upływem roku życia, można mieć nadzieję, że będzie miało ono łagodny przebieg. Być może zacznie się od kichania: małemu będzie ciekło z noska lub nos będzie zapchany. Prawdopodobnie nie będzie miał gorączki. Gdy ma mokro w nosku, że aż furczy, trudno pogodzić się z tym, że nie można mu tego porządnie wytrzeć. Ale mały sprawia wrażenie, jakby mu to nie przeszkadzało. Jeśli natomiast ma nosek zatkany zaschniętą wydzieliną, będzie niechybnie rozdrażniony. Próbuje zamykać usta i złości się, bo nie może oddychać przez nos. Zatkany nosek przeszkadza najbardziej przy ssaniu piersi czy butelki – do tego stopnia, że niemowlę może czasami w ogóle wzbraniać się przed ssaniem.

Mokrą czy suchą wydzielinę z noska udaje się niekiedy usunąć za pomocą małej gruszki do nosa. Czubek ściśniętej w ręku gruszki wkładamy do noska, a następnie zwalniamy ucisk.

Wilgotne powietrze w pokoju małego (punkt 711) powinno zapobiegać zasychaniu wydzieliny. Jeżeli sprawa urasta do poważnego problemu, lekarz zapisze być może specjalne krople do zapuszczania do noska bezpośrednio przed karmieniem lub jakieś lekarstwo podawane doustnie. Apetyt dziecka może przy tym utrzymywać się w normie. Przeziębienie mija na ogół po tygodniu. Czasami, niestety, może ciągnąć się u niemowlęcia nieprawdopodobnie długo, mimo łagodnego przebiegu.

Oczywiście przeziębienie w wieku niemowlęcym może mieć ciężki przebieg i dawać powikłania, np. w postaci zapalenia oskrzeli, ale mimo wszystko zdarza się to znacznie rzadziej w ciągu pierwszego roku życia niż później. Gdy maleństwo ma silny, wilgotny bądź suchy kaszel, powinno zostać zbadane przez lekarza, nawet gdyby nie miało podwyższonej temperatury. Ta sama zasada obowiązuje, jeżeli dziecko wygląda na bardzo chore. Pamiętajmy, że niemowlę może ciężko chorować i nie mieć podwyższonej temperatury, szczególnie w ciągu pierwszych 2 czy 3 miesięcy życia.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>