Przejście na dietę odchudzającą nie jest łatwe

Co robić z za grubym dzieckiem? Łatwo powiedzieć – odchudzić. Trudniej zrealizować. Wystarczy pomyśleć o dorosłych nieszczęśliwych z powodu otyłości, a niezdolnych do przestrzegania odchudzającej diety. A dziecko nie ma tyle silnej woli, co osoba dorosła. Jeśli ma dostawać nietuczące potrawy/ to znaczy, że albo cała rodzina zrezygnuje z wysokoenergetycznych posiłków, albo tylko dziecko będzie musiało wyrzec się tych rzeczy, które najbardziej lubi i patrzeć jak reszta rodziny zajada z apetytem. Od niewielu dzieci można oczekiwać takiej dozy rozsądku, żeby nie uznały tego za krzyczącą niesprawiedliwość. A wraz z poczuciem krzywdy może rosnąć chęć objadania się dla pociechy słodyczami. Odchudzanie przy obiedzie zostanie powetowane przez ukradkowe zaglądanie między posiłkami do lodówki lub przez wyprawę do cukierni.

Prognozy nie są jednak aż tak złe, jakby to wynikało z zarysowanego przeze mnie obrazu. Gdy rodzice mają wyczucie, mogą zdziałać bardzo wiele i odsunąć od dziecka pokusy, nie robiąc przy tym zbędnego szumu. Można skończyć z trzymaniem w dostępnym miejscu ciasta i herbatników, by dziecko sięgało zamiast tego po świeże owoce, gdy chce coś przegryźć między posiłkami. Wśród niskoenergetycznych potraw powinno być jak najwięcej takich, które dziecko lubi.

Gdy ze strony dziecka są oznaki gotowości do przestrzegania diety, powinno zostać zachęcone przez rodziców do pójścia do lekarza, najlepiej bez opieki. Rozmowa sam na sam z lekarzem powinna wzbudzić w nim poczucie, że jest dorosłe i zdolne do samodzielności. Każdy zresztą przyjmuje lepiej wskazówki dietetyczne od osoby obcej. Bez zalecenia lekarskiego dzieciom nie wolno przyjmować leków na zredukowanie nadwagi, a i wtedy musi być spełniony warunek regularnego uczęszczania na kontrolę w trakcie przyjmowania leku.

Ponieważ przesadne objadanie się jest często symptomem osamotnienia i nieprzystosowania, najbardziej konstruktywnym posunięciem jest upewnienie się, czy w domu, w szkole i wśród rówieśników dziecko czuje się szczęśliwe i ma powody do satysfakcji (punkt 607).

Gdy mimo wszelkich wysiłków dziecko jest nadal bardzo grube lub – choć jeszcze nie doszło do nadmiernej otyłości – nadal bardzo szybko tyje, należy bezwzględnie szukać pomocy u lekarza i psychiatry. Otyłość jest dla każdego dziecka bardzo ważnym problemem.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>