Problemy związane z jedzeniem i rozwojem fizycznym

Różne są przyczyny zbyt niskiej wagi ciała. Wygląda na to, że niektóre dzieci po prostu dziedziczą tę skłonność, gdyż charakteryzuje ona całą rodzinę ze strony matki lub ojca. Od niemowlęctwa jedzą mniej niż dostają. Nie są ani chore, ani nerwowe. Nie lubią po prostu obfitego jedzenia, szczególnie niechętnie odnoszą się do wysokoenergetycznych potraw.

Czasami chudość wiąże się z utratą apetytu w następstwie ciągłego zmuszania dziecka do jedzenia (punkt 660). Niekiedy brak apetytu ma podłoże nerwowe. Lęk przed Babą-Jagą, śmiercią czy rozłąką z rodzicami skutecznie odbiera łaknienie. Zazdrosna o starszą siostrę mała dziewczynka, skoncentrowana przez cały dzień na próbach dorównania jej we wszystkim, traci wiele energii i nie potrafi odprężyć się nawet podczas posiłków. Nerwowe dziecko chudnie z dwóch powodów. Z jednej strony ma zmniejszone łaknienie, a z drugiej zużywa znacznie więcej energii z powodu ciągłego napięcia.

Wiele jest na świecie niedożywionych dzieci, bo rodzice żyją w takich warunkach materialnych lub w takim miejscu, że nie mogą zapewnić im odpowiedniego pożywienia. Niektóre przewlekłe schorzenia prowadzą w konsekwencji do niedożywienia. Natomiast dzieci, które schudły podczas ostro przebiegającej, ale krótkotrwałej choroby, bardzo szybko powracają do normy pod warunkiem, że podczas rekonwalescencji rodzice nie wmuszają w nie jedzenia, tylko czekają cierpliwie, aż wróci apetyt.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>