Odwiedzanie dziecka w szpitalu

Gdy dziecko jest w wieku od 1 roku do 5 lat, jedno z rodziców powinno – jeśli to w ogóle wchodzi w rachubę – jak najwięcej czasu spędzać przy nim w szpitalu, zwłaszcza w ciągu dnia. W najgorszym razie dziecko powinno być odwiedzane przez rodziców codziennie. Wizyty u małego dziecka nie są łatwe. Widok rodziców uzmysławia małemu, jak bardzo mu ich brakuje. Gdy odchodzą, szlocha aż serce się kraje, a czasem płacze podczas całej wizyty. Rodzice mają w związku z tym wrażenie, że dziecko przez cały czas czuje się głęboko nieszczęśliwe. A w rzeczywistości małe dzieci przystosowują się zadziwiająco dobrze do życia szpitalnego i jest to widoczne, choć nie w momentach odwiedzin rodziców. Znoszą pobyt w szpitalu stosunkowo dobrze, nawet gdy coś im bardzo dolega lub gdy przechodzą dokuczliwe zabiegi. To wszystko nie oznacza, że rodzice powinni trzymać się z daleka. Dzięki ich wizytom rośnie w malcu poczucie bezpieczeństwa, choć widok matki i ojca powoduje silne przeżycia. Najlepsze, co rodzice mogą w tej sytuacji zrobić, to zachowywać w obecności dziecka pogodę i ukrywać zdenerwowanie. Niepokój na twarzy matki czy ojca potęguje obawy dziecka.

Prawdopodobieństwo emocjonalnego rozchwiania w następstwie operacji jest największe do 5 roku życia. To wystarczający powód, żeby przełożyć ewentualny zabieg, jeśli lekarz nie widzi specjalnych powodów do pośpiechu, a dziecko jest bardzo zależne od rodziców lub wręcz neurotyczne, czy też cierpi na koszmary nocne.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>