Niezstąpienie jąder do moszny

U pewnej liczby noworodków płci męskiej jedno lub dwa jądra nie leżą w mosznie (worku skórnym, w którym normalnie spoczywają), ale są ulokowane wyżej, w pachwinie lub w dolnej części brzucha. W wielu przypadkach jądra zstępują do moszny wkrótce po urodzeniu. Czasami niedokładne badanie może wskazywać na niezstąpienie, choć faktycznie są już obniżone. Polega to na tym, że nawet niewielkie bodźce zewnętrzne powodują u niektórych osobników cofanie się jąder do podbrzusza.

Jądra formują się pierwotnie w dolnej części brzucha i zstępują do moszny bezpośrednio przed rozwiązaniem. Kurczliwe więzadła mięśniowe pozwalają jądrom cofać się z łatwością do pachwiny lub nawet wyżej. Mechanizm ten ma chronić je przed uszkodzeniem na wypadek uderzenia czy szarpnięcia. U wielu chłopców nawet najsłabsze bodźce powodują cofnięcie się jąder. Nawet pod wpływem zimna – wystarczy, żeby chłopiec był np. rozebrany – jądra mogą cofnąć się i być niewidoczne. Dotykanie worka mosznowego podczas badania powoduje ten sam skutek. Dlatego też, choćby jądra były niewidoczne, rodzice nie powinni wyciągać pochopnie wniosku, że sprawa polega na niezstąpieniu. Najlepiej sprawdzić to, gdy chłopiec bierze gorącą kąpiel, ale nie należy przy tym dotykać jego ciała.

Gdy udaje się czasem stwierdzić jądra w worku mosznowym, choćby to było niezwykle rzadko, nie zachodzi potrzeba leczenia, ponieważ z całą pewnością ulokują się na stałe w mosznie, zanim dojdzie do pełni pokwitania.

Jeśli nigdy nie udało wam się zobaczyć w mosznie jednego lub obu jąder, a chłopczyk ma już 2 lata, sprawę należy omówić z lekarzem. W przypadku niezstąpienia jąder aż do 5 roku życia podjęcie decyzji należy do kompetentnego pediatry. Gdy sprawa jest niewątpliwa – wszystko jedno czy dotyczy jednego, czy obydwu jąder – około 6 roku życia dziecko powinno być poddane zabiegowi operacyjnemu. Jądra pozostające nadal w dolnej części brzucha w okresie dojrzewania płciowego (rozpoczynającego się przeciętnie u chłopców w 12 roku życia) nie będą funkcjonować.

Jednak rozsądek nakazuje powstrzymać się w tym czasie od niepotrzebnego sprawdzania i okazywania niepokoju. U chłopców (i mężczyzn) łatwo o lęk, gdy sprawa dotyczy genitaliów. Niechybnie jednak chłopiec, u którego zaobserwowano niezstąpienie jąder do moszny, zorientuje się, że są powody do niepokoju, dlatego lepiej przedstawić mu sytuację zgodnie z prawdą, ale w sposób dlań zrozumiały. Można mu dać do zrozumienia, żeby nie wahał się wypytać dokładnie rodziców i lekarza, jeśli ma jakieś wątpliwości i obawy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>