Nie podajemy leków bez zalecenia lekarza

Nawet przy wystąpieniu znanych już rodzicom symptomów chorobowych nie należy bez porozumienia z lekarzem sięgać po leki zapisane przez niego uprzednio. Wyjaśnię na przykładach, dlaczego. Dziecko kaszle w przebiegu przeziębienia i lekarz zapisał odpowiedni środek na kaszel. W dwa miesiące później znowu pojawia się kaszel, rodzice odnawiają receptę bez porozumienia się z lekarzem. Przez najbliższy tydzień wydaje się, że lekarstwo pomaga, a potem kaszel nasila się w takim stopniu, że rodzice i tak muszą szukać ratunku u lekarza. Orientuje się on natychmiast, że tym razem nie chodzi o przeziębienie, lecz o ksztusiec, co mógłby stwierdzić już tydzień temu, gdyby rodzice zwrócili się do niego od razu. Dziecko byłoby natychmiast odizolowane i nie narażałoby na zakażenie wielu innych dzieci.

Rodzice, którzy wielokrotnie leczyli dzieci z przeziębienia, podawali coś na ból głowy lub ból brzucha, czują się po pewnym czasie ekspertami, a niestety nimi nie są. Daleko im do doświadczenia lekarza, które umożliwia mu przede wszystkim postawienie prawidłowej diagnozy. Dwa zupełnie różne bóle głowy (czy brzucha) wydają się na pozór takie same. Dla lekarza jeden znaczy coś zupełnie innego niż drugi i wymaga odmiennego leczenia. Zdarza się, że osoba wyleczona przez lekarza jakimś sulfonamidem czy antybiotykiem (np. penicyliną) ma potem wielką pokusę, żeby przy wystąpieniu podobnych objawów leczyć się tym samym środkiem na własną rękę. Lek ma cudowne działanie, łatwo go przyjmować, dawka znana jest z poprzedniej choroby, dlaczego więc go nie zażywać?

Zażywanie jednak wspomnianych leków ma czasami poważne następstwa – może wystąpić gorączka, wysypka, niedokrwistość, krwawienie z nerek, zatrzymanie moczu. Takie powikłania są na szczęście rzadkością, ale prawdopodobieństwo ich wystąpienia zwiększa się przy częstszym zażywaniu środka, tym bardziej przy niewłaściwych dawkach. Dlatego sulfonamidy i antybiotyki podaje się tylko wtedy, gdy lekarz zadecyduje, że zagrożenie chorobą i prawdopodobieństwo, że lek okaże się skuteczny przemawiają za podjęciem ryzyka związanego z leczeniem. Długotrwale zażywanie nawet tak popularnego leku jak polopiryna jest czasami groźne w skutkach.

Środki przeczyszczające nigdy nie powinny być podawane bez skonsultowania się z lekarzem – zwłaszcza w bólach brzucha. Dość powszechne jest błędne mniemanie, że bardzo często przyczyną bólów brzucha jest zatwardzenie, dlatego wiele osób sięga w takich wypadkach po leki przeczyszczające. Wiadomo jednak, że ból brzucha może mieć bardzo różnorodne tło (punkty 773 – 775). W przypadku wyrostka robaczkowego i niedrożności jelit podanie leku przeczyszczającego tylko pogarsza sytuację. Pamiętajmy więc, że podanie środka przeczyszczającego, gdy przyczyna bólu brzucha u dziecka nie jest dokładnie ustalona, może być niebezpieczne.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>