Nie należy ukrywać przed dzieckiem faktu adopcji

Czy przsposobione dziecko powinno wiedzieć o adopcji? Osoby doświadczone, mające do czynienia z tymi sprawami, zgodnie twierdzą, że tak. Z całą pewnością dziecko dowie się o tym wcześniej czy później od przypadkowych osób, choćby rodzice jak najstaranniej ukrywali ten fakt. Praktycznie nie ma przypadku, żeby takie nieoczekiwane odkrycie nie wiązało się dla starszego dziecka, a nawet osoby dorosłej, z silnym wstrząsem psychicznym. Przez lata całe nie udaje się potem dziecku odzyskać utraconego poczucia bezpieczeństwa. Przypuśćmy, że zaadoptowaliście małą w pierwszym roku jej żyda. Kiedy należy jej o tym powiedzieć? Nie odkładajmy przekazania tej informacji do jakiegoś określonego wieku. W ogóle nie powinniście ukrywać tego faktu, może on wypływać na marginesie rozmów, jakie prowadzicie ze sobą, z małą i z przyjaciółmi. Stworzycie w ten sposób aurę sprzyjającą zadawaniu pytań przez samo dziecko, gdy dorośnie do takiego wieku, że ten temat ją zaintryguje i wzbudzi wątpliwości. Stopniowo, w miarę dorastania, mała zrozumie, na czym polega adopcja.

Niektórzy rodzice popełniają błąd robiąc z adopcji tajemnicę, inni błądzą w przeciwnym kierunku i zanadto podkreślają ten fakt. U większości przybranych rodziców rozwija się, i jest to zrozumiałe, nadmierne poczucie odpowiedzialności w pierwszym okresie po adopcji — wydaje im się, że muszą postępować bezbłędnie, żeby udowodnić, iż można było powierzyć im pieczę nad cudzym dzieckiem. Jeżeli z nadmierną powagą przystępują do wyjaśniania małej, że jest dzieckiem adoptowanym, na pewno zacznie się ona zastanawiać, „czy jest coś złego w tym, że jest się przybranym dzieckiem”. Jeżeli stosunek samych rodziców do faktu adopcji jest zupełnie naturalny i mogą mówić o tym z równą swobodą, z jaką mówią np. o kolorze włosów dziecka, wówczas ani nie będą robili z adopcji sekretu, ani przypominali o tym małej bez przerwy. Nie powinniście zapominać, iż sam fakt wybrania was przez ośrodek adopcyjny świadczy o tym, że macie wszelkie dane po temu, żeby z powodzeniem wystąpić w roli dobrych rodziców, a wasza mała również miała szczęście, iż trafiła właśnie do was. Nie powinniście obawiać się niczego ze strony rodziców biologicznych. Musicie pozbyć się wszelkich obaw i niepokoju, bo w przeciwnym razie przekażecie je dziecku.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>