Nagłe zmniejszenie wagi ciała jest niepokojące

Jeżeli dziecko gwałtownie chudnie, musi być poddane dokładnej kontroli lekarskiej i to szybko. Najczęstsze przyczyny to cukrzyca (z charakterystycznym dla niej dominującym uczuciem głodu i pragnienia oraz częstym oddawaniem moczu), nowotwory, gruźlica, a także przeżywanie istniejących w rodzinie napięć, zaś u nastoletnich dziewczynek – obsesja na tle odchudzania się. (Zob. p. 673 o jadłowstręcie psychicznym.)

Czy chude dziecko wymaga specjalnej troski? Chude dziecko powinno oczywiście przechodzić regularne badania lekarskie. Jest to szczególnie istotne w przypadku szybkiego męczenia się, nagłego zmniejszenia wagi ciała i niemożności odrobienia strat.

Chudość, brak przyrostu ciała i męczenie się spowodowane są częściej problemami emocjonalnymi niż dolegliwościami fizycznymi. Mając nerwowe i przygnębione dziecko, spróbujcie skonsultować się z poradnią wychowawczą lub rodzinną. Omówcie z nauczycielem sytuację dziecka w szkole. Warto przemyśleć jeszcze raz współżycie dziecka z rodzicami, braćmi, siostrami, kolegami i koleżankami, ze szkołą jako całością. Gdy w domu toczą się wojny o jedzenie, spróbujcie położyć im kres.

Jedzenie między posiłkami przynosi dobre rezultaty u tych dzieci, których żołądek wydaje się niezdolny do przyjęcia większej ilości pokarmu naraz. Takie dzieci chętnie jadają częściej.

Najzdrowsze dziecko, z ogromnym przy tym apetytem, może być chude, gdyż jest to jego osobnicza cecha. Chętniej jada potrawy niskoenergetyczne, jak mięso, warzywa i owoce, niechętnym okiem patrzy na wysokoenergetyczne desery.

No i ostatnia rada: jeżeli z dzieckiem nie ma żadnych problemów, jest chude od niemowlęctwa, ale rok w rok zwiększa się zadowalająco waga jego ciała, przestańcie się martwić. Takie już jest.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>