Migdałki podniebienne

U normalnie rozwijającego się zdrowego dziecka migdałki podniebienne powiększają się stopniowo, do 7, 8 czy 9 roku życia, a następnie powoli się zmniejszają. Uważano niegdyś, że nienormalnie powiększone migdałki są na pewno chore i trzeba je usunąć. Obecnie sądzi się, że ich wielkość nie odgrywa roli. Tylko w wyjątkowo rzadkich wypadkach migdałki podniebienne (lub trzeci migdał) muszą być usunięte.

Powtarzające się stany zapalne migdałków, częste przeziębienia, zapalenia uszu, gorączka reumatyczna, pląsawica nie stanowią jeszcze dostatecznych wskazań do zabiegu. Nie ma także potrzeby usuwania migdałków, choćby były bardzo duże, jeżeli dziecko jest ogólnie zdrowe, a tylko od czasu do czasu przechodzi infekcje kataralne i gardła. Trudności z jedzeniem, jąkanie się czy nerwowość w ogóle nie mogą być traktowane jako wskazania do zabiegu: w gruncie rzeczy mógłby on tylko pogorszyć stan dziecka.

Są tylko trzy poważne powody do usunięcia migdałków: nawracające paciorkowcowe zapalenie migdałków, bardzo znaczne powiększenie migdałków podniebiennych i trzeciego migdału, z uczuciem przeszkody w gardle, ropień okołomigdałkowy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>