Mierzenie temperatury

Przystępując do mierzenia temperatury, trzeba najpierw strząsnąć do dołu słupek rtęci w termometrze. Mocno trzymając między kciukiem a palcem wskazującym górną część termometru (w dolnej jest zbiorniczek z rtęcią) gwałtownie wstrząsamy termometrem krótkimi, szybkimi ruchami. Słupek rtęci powinien spaść przynajmniei do 35°. Jeśli nie spadł do tego poziomu, termometr prawdopodobnie nie był wstrząsany dostatecznie silnie. Do czasu nabrania wprawy lepiej wstrząsać termometr nad łóżkiem czy tapczanem. Nawet jeśli wyślizgnie się z ręki, nie stłucze się. Najmniej fortunnym miejscem jest łazienka, gdzie może się rozstrzaskać o posadzkę.

Mierząc temperaturę w odbytnicy należy posmarować przedtem zbiorniczek z rtęcią wazeliną lub kremem nivea. Dziecko najlepiej ułożyć sobie na kolanach, buzią do dołu. W tej pozycji nie bardzo może się wiercić, a ponadto jego zwisające nóżki nie przeszkadzają. Delikatnie wkładamy termometr do odbytnicy. Leciutko pchnięty w głąb, sam toruje sobie drogę. Wepchnięty zdecydowanym ruchem może dziecko urazić. Gdy termometr jest już w środku, nie należy przytrzymywać go za sam koniec, ponieważ uwięziony w mocnym uchwycie może urazić dziecko, które porusza się walcząc o uwolnienie. Zamiast tego kładziemy dłoń na pośladkach dziecka, lekko podtrzymując termometr między dwoma palcami, jak pokazano na ilustracji.

Temperaturę w odbytnicy można również mierzyć ułożywszy dziecko na boku na łóżeczku, z kolanami lekko podciągniętymi w górę. Trudniej jest mierzyć temperaturę w odbytnicy, gdy dziecko leży płasko na brzuszku. Najgorsza pozycja to ułożenie dziecka na plecach. Trudno jest wtedy dostać się do odbytnicy, a wierzgające nóżkami dziecko może niechcący czy rozmyślnie kopnąć w rękę z termometrem.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>