Leczenie otyłości zależy od jej podłoża

Sądzi się powszechnie, że przyczyną otyłości są zaburzenia hormonalne, ale w rzeczywistości są to rzadkie przypadki i nigdy nie może być o tym mowy, jeżeli wzrost dziecka odpowiada normie. Kilka czynników decyduje o nadwadze, m.in. dziedziczna skłonność, powolne usposobienie, apetyt, zadowolenie z życia. Gdy w rodzinach ojca i matki przeważają osoby krępe, większe są szanse na to, że dziecko też będzie miało nadwagę. Spokojne, mało ruchliwe dziecko ma więcej zbędnej energii, którą magazynuje w postaci tłuszczu. Ale rozstrzygające znaczenie ma apetyt. Dziecko z ogromnym apetytem ukierunkowanym na wysokoenergetyczne potrawy, jak ciastka, herbatniki i inne słodycze, bez wątpienia będzie grubsze od dziecka lubiącego przede wszystkim warzywa, owoce i mięso. Nasuwa się od razu pytanie, dlaczego dane dziecko tak łaknie wysokoenergetycznych potraw i to w dużych ilościach. Nie znane są wszystkie przyczyny, ale wiadomo, że niektóre dzieci od urodzenia są wielkimi żarłokami (to cecha konstytucjonalna). Od urodzenia mają nieprawdopodobny apetyt i nigdy go nie tracą, bez względu na to, czy są zdrowe czy chore, pogodne czy zmartwione, czy dostają jedzenie smaczne czy gorsze. Są tłuściutkie już w 2 czy 3 miesiącu życia i takie pbzostają przynajmniej przez cały okres dzieciństwa.

Ostatnio naukowcy wysunęli hipotezę, że nadmierny przyrost wagi ciała w ciągu pierwszego roku życia spowodowany jest wytworzeniem przez organizm niemowlęcia nienormalnie dużej liczby komórek tłuszczowych, które odtąd – przez resztę życia – organizm musi wyżywić, spożywając nadmierne ilości jedzenia. Zgodnie z tym poglądem otyłość trwająca przez całe życie jest konsekwencją przekarmiania w niemowlęctwie, a więc należy przyjąć, że i w tym okresie życia wskazane są ograniczenia w diecie, jeśli tylko staje się widoczna skłonność do nadmiernego przebierania na wadze. (Zob. punkr 138.)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>