Kurczowe zapalenie krtani (krup kurczowy) bez gorączki

Mianem krupu określa się tradycyjnie różne rodzaje zapalenia gardła u dzieci. Przebiegają zwykle z chrapliwym, donośnym, szczekającym kaszlem (kaszel krupowy) i trudnościami w oddychaniu.

Najczęstsza i najlżejsza postać (kurczowy krup bez gorączki) rozwija się nagle późnym wieczorem. Dziecko mogło być zupełnie zdrowe w ciągu dnia lub mieć bardzo łagodne objawy przeziębienia bez kaszlu, a wieczorem budzi się nagle w gwałtownym ataku krupowego kaszlu, jest bardzo zachrypnięte i ma trudności z oddychaniem. Dźwiga się w górę i z trudem walczy o złapanie oddechu. Widząc po raz pierwszy taki obrazek można się poważnie wystraszyć, ale sprawa nie jest aż tak poważna, na jaką wygląda. Mimo to przy wystąpieniu jakichkolwiek objawów krupu należy szybko wezwać lekarza.

Doraźne postępowanie, do czasu przyjścia lekarza, polega na nawilżaniu powietrza. Włączcie nawilżacz, jeśli jest w domu. Przeczytajcie w punkcie 711 o innych sposobach nawilżania powietrza. Lepiej trzymać dziecko w małym pokoju, ponieważ można wtedy szybciej i skuteczniej nawilżyć powietrze. Jeżeli w domu jest kran z gorącą wodą, można wziąć dziecko do łazienki, puścić do wanny gorącą wodę (po to, żeby łazienka napełniła się parą, a nie do kąpieli). Otwarcie gorącego prysznica, jeśli jest w domu, bywa najskuteczniejsze. (Taka 20-minutowa parówka w łazience z dzieckiem trzymanym na kolanach to najskuteczniejsza interwencja).

Nawilżacz powinien działać pod jakimś skonstruowanym naprędce namiotem. Można zrobić namiot z prześcieradeł nad łóżeczkiem bądź małym stolikiem. Gdy dziecko wdycha wilgotne powietrze, krup ustępuje dość szybko. Dorosły powinien czuwać – śpiąc przez 3 noce w jednym pokoju z dzieckiem – póki są jakiekolwiek objawy, a po ich ustąpieniu budzić się co 2-3 godziny, aby sprawdzić, czy dziecko swobodnie oddycha.

Stopniowo powietrze w pokoju dziecka powinno stawać się coraz bardziej wilgotne. Tak długo, jak długo są widoczne jakiekolwiek objawy krupu, osoba opiekująca się dzieckiem nie może się położyć, a nawet po ustąpieniu objawów powinna wstać po 2-3 godzinach, aby upewnić się, czy dziecko swobodnie oddycha. Również przez następne noce powinna spać w pokoju dziecka.

Kurczowy krup bez gorączki niekiedy powraca drugiej bądź trzeciej nocy. Ażeby tego uniknąć, przez trzy kolejne noce w pokoju dziecka trzeba nawilżać powietrze. Tej postaci krupu sprzyja najwyraźniej współwystępowanie trzech czynników: przeziębienia, wrażliwości krtani i suchości powietrza. Trzy najważniejsze elementy w leczeniu krupu to: 20-minutowa parówka w łazience, trzymanie dziecka w pozycji siedzącej i dużo płynów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>