Krup z gorączką (zapalenie krtani i oskrzeli)

Jest to cięższa postać krupu z towarzyszącym zwykle odczynem ze strony dolnych dróg oddechowych. Atak krupowego kaszlu i trudności z oddychaniem mogą nasilać się stopniowo lub pojawić się gwałtownie o każdej porze dnia i nocy. Wilgotność powietrza w nieznacznym tylko stopniu łagodzi objawy. Gorączkujące dziecko z chrapliwym oddechem lub gorączkujące dziecko z trudnościami w oddychaniu musi znaleźć się bezzwłocznie pod ścisłą obserwacją lekarza. Gdy lekarz, pod którego stałą opieką pozostaje dziecko, jest nieosiągalny, trzeba znaleźć innego lekarza. Jeśli i to jest niemożliwe, trzeba zawieźć chore dziecko do szpitala.

W najcięższej postaci krupu z gorączką dochodzi do zapalenia nagłośni (ruchomej „klapki”, która zamyka wejście do krtani w czasie połykania pokarmu). Choroba wywołana jest przez pałeczkę grypową (Haemophilus influenzae). Dziecko wygląda na bardzo chore, pochyla się do przodu, nie chce poruszać głową w żadnym kierunku, ślini się i właściwie nie wydaje żadnych dźwięków, czyli nie ma typowego dla krupu kaszlu. Powodem niechęci do poruszania głową jest próba utrzymywania szyi w takiej pozycji, aby powietrze przechodzące między spuchniętą nagłośnią i krtanią miało jak najwięcej miejsca. Zapalenie krtani wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej i trzeba ją zapewnić bezzwłocznie.

Błonica krtani jest jeszcze jedną przyczyną krupu. Stopniowo nasila się chrypka, kaszel oraz trudności w oddychaniu, występuje niezbyt wysoka gorączka. Ta postać krupu jest właściwie niegroźna, jeśli dziecko było zaszczepione przeciw błonicy.

Jednakże każda postać krupu wymaga szybkiej interwencji lekarza. Jest ona tym bardziej potrzebna, gdy chrypka i trudności w oddychaniu utrzymują się, choćby nawet były umiarkowane, i gdy gorączka podnosi się powyżej 38°.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>