Jak opiekować się przeziębionym dzieckiem

Wzywamy lekarza. Nie ma potrzeby wzywania lekarza przy katarze i lekkim kaszlu. Należy to jednak zrobić, jeśli wystąpią nowe objawy, jak ból ucha czy gorączka po kilku dniach przeziębienia, ponieważ wskazuje to na jakieś powikłania.

Leczenie. Wielu lekarzy i rodziców jest zdania, że nie trzeba trzymać dziecka w domu i podawać leków na zwykłe przeziębienie. Jeśli jednak dziecko jest szczególnie podatne na częste i przedłużające się przeziębienia oraz takie powikłania, jak bronchity i stany zapalne ucha, przyda się większa czujność. Odnoszę wrażenie – na podstawie obserwacji przeziębień u dzieci, i u siebie też – iż oziębienie pogarsza stan. (Doświadczalnie udowodniono natomiast, że człowiek nie przeziębia się w wyniku samego zziębnięcia.) Radzę przetrzymać dziecko w domu, aż przeziębienie się skończy, chyba że na dworze jest ciepło, i ubierać je tak, aby mu wszędzie było ciepło – i w nogi, i w kolana, i w plecy.

Nawilżanie powietrza w przegrzewanym pomieszczeniu. W przypadku przeziębienia lekarz zaleca czasami nawilżanie lub zaparowywanie pokoju. Przeciwdziała to wysuszaniu się powietrza, działa kojąco na podrażniony nos i gardło. Ma szczególne znaczenie w przypadkach silnego, suchego kaszlu i krupu. Nie ma aż takich wskazań do nawilżania powietrza latem, gdy nie działa w domu ogrzewanie.

Najskuteczniej działającym urządzeniem jest nawilżacz powietrza, który rozpyla w pomieszczeniu chłodną mgiełkę. Dobry nawilżacz kosztuje dość drogo, ale będzie używany wiele razy i udowodni, że wart jest swej ceny.

Elektryczny rozpylacz pary nawilża powietrze gorącą parą wodną. Zasada działania jest prosta – znajdująca się w dużym szklanym pojemniku woda paruje, ponieważ jest podgrzewana elektrycznością do temperatury wrzenia. Rozpylacz jest tańszy, ale mniej skuteczny – dziecko wdycha mniej wilgoci, natomiast pokój ogrzewa się zupełnie niepotrzebnie. Jest przy tym mniej bezpieczny, gdyż małe dziecko może go dotknąć lub przewrócić. Decydując się na kupno rozpylacza, postarajcie się o większy, o pojemności przynajmniej 1 litra: powinien także wyłączać się automatycznie, gdy woda się wygotuje.

W razie konieczności można zagotować wodę w garnku na maszynce elektrycznej wstawionej do pokoju dziecka lub wziąć małego do kuchni. Można porozwieszać na kaloryferach mokre ręczniki lub zawiesić na sznurze mokre prześcieradło. Gdy trzeba interweniować nagle, w przypadku krupu, zanieście dziecko do łazienki, napuśćcie do wanny gorącej wody czy otwórzcie gorący prysznic, żeby wytworzyć w łazience jak najwięcej pary. (Chodzi o ułatwienie oddychania, nie o kąpiel.)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>