Jak opiekować się przeziębionym dzieckiem cz. II

Krople do nosa. Lekarz może zapisać dziecku krople do nosa. Dzielą się one, ogólnie biorąc, na dwie grupy. Pierwsza to łagodnie działające środki antysepty- czne zabijające zarazki, o ograniczonej jednak skuteczności, ponieważ nie niszczą zarazków, które wniknęły głębiej. Druga grupa to roztwory działające przeciwob- rzękowo. Zmniejszenie się obrzęku błony śluzowej ułatwia oddychanie, bo poszerza przewód nosowy, co sprzyja też wysychaniu śluzu i ropy. Główna wada tych roztworów polega na tym, że powodując obkurczanie się tkanki, pośrednio przyczynia się do wywołania z kolei reakcji przeciwnej, czyli rozkurczenia się tkanki, co może prowadzić w następstwie do jeszcze większej niedrożności nosa i podrażnienia bardzo delikatnej błony śluzowej, jeśli krople będą aplikowane zbyt często. W 3 sytuacjach przeciwobrzękowe krople do nosa okazują się bardzo przydatne. Po pierwsze wtedy, gdy niemowlę ma tak zatkany nosek, że ogarnia je prawdziwy szał. Nie może ssać, bo się dusi i ma przy tym zakłócony sen. (Ale można mu też przynieść ulgę wyciągnięciem wydzieliny zwyczajną gumową gruszką do nosa.) Po drugie, w zaawansowanym stadium silnego przeziębienia lub zapalenia zatok, kiedy nos jest zapchany gęstą wydzieliną, która nie ścieka samoistnie. Po trzecie, w przypadku zapalenia ucha, gdy lekarz chce otworzyć tzw. trąbkę Eustachiusza, łączącą ucho z gardłem.

Krople do nosa działają o wiele skuteczniej, jeżeli dostaną się do górnych i tylnych fragmentów przewodów nosowych. Najpierw za pomocą gruszki wysysamy z nosa śluz. Następnie kładziemy dziecko w poprzek łóżeczka z główką zwieszoną nisko nad podłogą. Zapuszczamy krople i próbujemy przytrzymać malca w tej pozycji przez około pół minuty, żeby krople rozeszły się w górę i w dół.

Ostatnio wprowadzono w USA do sprzedaży krople podawane doustnie, a działające obkurczająco na tkankę nosa. Kropli do nosa można używać tylko na zlecenie lekarza, nie częściej niż co 4 godziny. Nie należy używać ich dłużej niż przez tydzień, chyba że lekarz zaleci inaczej. Jedną z ujemnych stron zakrapiania nosa jest fakt, że zabieg ten wywołuje gwałtowne protesty malutkich dzieci. Tylko wtedy, gdy są wyraźne wskazania i mamy pewność co do skuteczności aplikowania kropli, warto aż tak wyprowadzić dziecko z równowagi.

W sprzedaży jest wiele maści do wcierania w skórę klatki piersiowej. Chodzi o pobudzenie skóry na piersiach, aby ułatwić odkaszlnięcie oraz o przyniesienie ulgi przy katarze, gdyż unoszące się olejki aromatyczne dostają się do nosa. Nie udowodniono skuteczności takiego postępowania, ale jeśli wygląda na to, iż rzeczywiście przynosi ulgę, nie zaszkodzi go popróbować.

Środki przeciwkaszlowe. Nie ma lekarstwa na kaszel, które by leczyło przeziębienie w sensie zabijania zarazków. Może ono tylko łagodzić podrażnienie tchawicy, i tym samym uspokajać kaszel, albo działać wykrztuśnie. Osoba z infekcją umiejscowioną w tchawicy lub w oskrzelach powinna kasłać od czasu do czasu, aby wykrztusić śluz i ropę. Szczególnie ważne jest, żeby nie tłumić kaszlu u niemowlęcia. Lekarz zapisuje lekarstwo w celu uspokojenia kaszlu na tyle, aby nie męczył chorego, nie zakłócał mu snu i nie podrażniał gardła. Gdy u dziecka czy dorosłego kaszel jest bardzo nasilony, chory powinien być pod opieką lekarza i tylko on może zlecić odpowiednie lekarstwo.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>