Infekcja uszu

Lekkie infekcje uszu w pierwszych latach życia. U niektórych dzieci prawie każde przeziębienie przebiega z zapaleniem uszu, u innych tylko wyjątkowo. W pierwszych 3 lub 4 latach życia uszy są znacznie bardziej podatne na infekcje niż później. Zwykle większość przeziębień w tym wieku łączy się z lekkim zapaleniem ucha, choć nie daje to żadnych powikłań, a u dziecka nie ma widocznych objawów.

Zwykle dopiero po kilku dniach przeziębienia stan zapalny ucha rozwija się na tyle, aby powodować bolesność. Dziecko powyżej 2 roku życia powie, co mu dolega. Niemowlę będzie prawdopodobnie pocierało uszko i płakało rozdzierająco przez kilka godzin. Gorączka może wystąpić lub nie. W tej fazie lekarz na ogół stwierdza tylko lekki stan zapalny w środkowej części bębenka. Nie jest to ropień. Większość zapaleń ucha o takim nasileniu ustępuje po kilku dniach odpowiedniego leczenia. Nawiasem mówiąc, łagodne zapalenie uszu powoduje zwykle we wczesnej fazie bolesność i wrażliwość za uchem, w okolicy sutkowatej, co nie oznacza jednak stanu zapalnego wyrostka sutkowatego i nie jest w tym stadium objawem niepokojącym. Wspominam o tym po to tylko, abyście mając do czynienia po raz pierwszy z bólem ucha nie podejrzewali od razu ropnia lub zapalenia wyrostka sutkowatego.

W warunkach natychmiastowego leczenia nowoczesnymi środkami tylko nieliczne stany zapalne ucha przechodzą w ropień, a zapalenie wyrostka sutkowatego jest rzadkością. Każdorazowo, gdy dziecko ma ból ucha, należy porozumieć się tego samego dnia z lekarzem, zwłaszcza jeśli wystąpi gorączka. Leki – jeśli w ogóle będą koniecznie – działają skuteczniej we wczesnym okresie stanu zapalnego.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>