Infekcja uszu cz. II

Przypuśćmy, że nie można osiągnąć lekarza przed upływem kilku godzin. Co zrobić, ażeby złagodzić ból? Butelka z gorącą wodą lub poduszka elektryczna przynoszą częściową ulgę, ale malutkie dzieci reagują na nie zniecierpliwieniem. Trochę łagodzi ból polopiryna. Skuteczniej działa dawka środka na kaszel zawierającego kodeinę, jeżeli akurat jest pod ręką takie lekarstwo zapisane uprzednio przez lekarza dla tego dziecka. (Lekarstwo przepisane starszemu dziecku lub dorosłemu może zawierać zbyt dużą dawkę kodeiny.) Kodeina jest równie skutecznym środkiem przeciwbólowym, co przeciwkaszlowym. Jeżeli ból ucha jest dotkliwy, można zastosować wszystkie wspomniane środki łącznie.

W wyjątkowych wypadkach bębenek pęka w bardzo wczesnym okresie infekcji i wydziela się rzadka ropa. Rano możecie znaleźć ślad na poduszce, chociaż dziecko nie skarżyło się na ból i nie miało gorączki. Zazwyczaj jednak bębenek pęka dopiero po kilku dniach tworzenia się ropnia, czemu towarzyszy gorączka i ból. Jakkolwiek by było, stwierdziwszy wyciek ropny z ucha sami nie możecie zrobić nic więcej poza wsadzeniem do ucha sterylnego wacika, w który wsiąknie ropa – nie za dużego, aby wszedł lekko – oraz zmyciem ropy z zewnętrznej części ucha wodą z mydłem. Skontaktujcie się z lekarzem. Jeżeli ropa wydziela się obficie i podrażnia skórę, należy zmyć ją ponownie i natrzeć skórę ochronną warstwą wazeliny.

Bardzo często dziecko głuchnie po kilku dniach nawet łagodnej infekcji. We wszystkich prawie przypadkach niedosłuch mija, jeżeli infekcja była szybko i prawidłowo leczona. Czasami, w przypadku dziecka często lub poważnie zapadającego na infekcję ucha bądź niedosłyszącego na skutek wysięku poza błoną bębenkową (gdy trwa to już 3-6 miesięcy), lekarz doradzi zabieg w gabinecie laryngologicznym.

Drobniutkie plastykowe dreniki przeprowadza się przez błonę bębenkową, dzięki czemu ciśnienie powietrza po obu stronach błony jest jednakowe. Uważa się, iż zapobiega to nawracaniu infekcji i gromadzeniu się płynu wysiękowego, a więc na dalszą metę – trwałemu upośledzeniu słuchu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>