Gry i sporty

Proste zabawy, zwane ogólnie „zabawami z matką”, ponieważ partnerem dziecka jest w nich najczęściej matka, zaczynają interesować dzieci w drugiej połowie pierwszego roku życia. Zabawa palcami, robienie ciasta, chowanie i szukanie kogoś lub czegoś za meblami, pod kawałkiem materiału lub po prostu w ręce, zabawa w sprzedawanie świnek na jarmarku, zabawa lustrem i inne podobne gry przechodzą od jednej generacji dzieci do drugiej i wywołują powszechne zainteresowanie. Kiedy małe dziecko umie już chodzić, dużą przyjemność sprawia mu chowanie się przed innymi i oczekiwanie na znalezienie.

We wczesnym dzieciństwie, około czwartego lub piątego roku życia, dziecko zaczyna się interesować zabawami sąsiedzkimi, to znaczy z dziećmi z sąsiedztwa. Są to zabawy w grupie, w których może brać udział nieokreślona liczba dzieci. Zabawę taką organizuje jedno z dzieci i nakłania do niej inne. Zabawa może być również zorganizowana przez dziecko starsze lub przez osobę dorosłą. W tych zabawach dzieci naśladują jedno drugie i stosują się do rozkazów przywódcy. Gry w tym wieku są proste, krótkie, o małej liczbie przepisów i niekiedy są wymyślane na prędce. Często ulegają zmianie w czasie trwania zabawy (Reece, 1954). Typowymi zabawami tego rodzaju są: zabawa w berka, w chowanego, w kotka, w „chwytanego”, w owce, w figury, w policjantów i złodziei itp.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>