Dziecko i szpital

Jak ułatwić dziecku pogodzenie się z perspektywą szpitala. Nie ma cudownej formuły, która by rozwiązała trudny problem oddania dziecka do szpitala. Choroba i ryzyko obiektywnie istnieją i rodzice nie są w stanie uwolnić się od lęku.

Dziecko w wieku od 1 roku do 4 lat najbardziej przeraża perspektywa rozłąki z rodzicami. Kiedy po raz pierwszy zostawiają je samo w szpitalu wydaje mu się, że traci ich na zawsze, i to samo uczucie przeżywa przy każdym kolejnym rozstaniu. Między wizytami bywa na ogół niespokojne i depresyjne. Gdy rodzice przychodzą je odwiedzić, milcząco wyraża żal, jaki do nich czuje, i nie chce się początkowo przywitać.

Dziecko powyżej 4 roku życia bardziej boi się tego, co się z nim będzie działo, wyobraża sobie ewentualne uszkodzenie ciała i ból. Mimo to jest niewskazane obiecywanie małemu, że w szpitalu czeka na niego życie usłane różami, bo gdy spotkają go przykrości, straci do rodziców zaufanie. Z drugiej strony, gdyby dowiedział się z góry o wszystkich przykrościach, jakie mogą go spotkać, cięższe stałyby się zapewne chwile oczekiwania niż sam pobyt w szpitalu.

Najważniejsze jest okazywanie maksimum spokoju i ufności, na jakie was stać, ale bez zbytnich demonstracji, które mogłyby wprowadzić fałszywą nutę. Jeżeli mały nie leżał dotąd w szpitalu, będzie próbował wyobrazić sobie, co go czeka, nastawiając się prawdopodobnie na najgorsze. Najskuteczniej uciszycie jego niepokój, jeśli postaracie się opisać, jak wygląda życie w szpitalu, zamiast wdawać się w zbędne roztrząsania, czy i jak długo będzie bolało. Można opowiedzieć małemu, jak to co rano będzie go budziła i myła w łóżku pielęgniarka, że posiłki będą przynoszone na tacy i zjadane w łóżku, że będą pory przeznaczone na zabawy, że być może nie będzie chodził do ubikacji, tylko używał basenu i że powinien zgłaszać pielęgniarce, gdy będzie czegoś potrzebował. Można wspomnieć o specjalnych dniach na wizyty rodziców i o towarzystwie innych dzieci przebywających na oddziale.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>