Dziecko i szpital cz. II

Jeśli mały ma leżeć na osobnej sali, dobrze jest porozmawiać o tym, jakie ulubione zabawki i książki zabierze do szpitala, o ewentualnym wypożyczeniu telewizora zdalnie sterowanego, o zabraniu z domu radia lub wypożyczeniu małego tranzystorka. Zainteresuje się zapewne elektrycznym dzwonkiem, którym będzie mógł wzywać pielęgniarkę.

Nie fałszujcie obrazu, lecz skoncentrujcie się na codziennych, przyjemniejszych aspektach szpitalnego życia, bo zakładając nawet najgorsze i tak większość czasu w szpitalu dziecko spędzi na wyszukiwaniu sobie rozrywek. W każdym razie radziłbym napomknąć też o przewidywanym leczeniu, dając zarazem do zrozumienia, że to tylko niewielki fragment szpitalnego życia.

Gdy malec ma mieć wycinane migdałki, można mu powiedzieć, że przytkną mu do twarzy maskę, przez którą będzie kilka chwil oddychał, aż zapadnie w sen, a gdy się po godzinie obudzi, poczuje zapewne, że go drapie w gardle (jak to było ostatniej zimy, gdy miał zapalenie migdałków). Zapewnijcie małego, że gdy się obudzi, zobaczy was przy łóżku (pod warunkiem, że tak będzie istotnie) lub że przyjedziecie następnego dnia, żeby go zabrać do domu.

The Association for the Care of Children’s Health (Towarzystwo Troski o Zdrowie Dziecka), to międzynarodowe stowarzyszenie profesjonalistów zajmujących się chorymi dziećmi będącymi w różnych sytuacjach. Zrzesza również rodziców. Dysponują oni książkami i broszurami dostępnymi dla rodziców chorych dzieci, aby pomóc (także rodzeństwu chorego dziecka) w momencie, gdy dziecko ma pójść do szpitala. Książki są tanie, a broszury bezpłatne.

Wiele szpitali dziecięcych w USA wprowadziło specjalne programy dla dzieci, których hospitalizację przewiduje się w najbliższym czasie. Dziecko i rodzice mogą przyjść do szpitala na kilka dni przed faktycznym przyjęciem, zwiedzić szpital i uzyskać odpowiedzi na różne pytania. Wiele takich programów obejmuje wyświetlanie przezroczy i filmów animowanych, co ma dać wyobrażenie o tym, jak będzie wyglądał pobyt w szpitalu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>