Dieta podczas choroby cz. II

Dieta w razie wymiotów (wskazówki na wypadek niemożności szybkiego skonsultowania się z lekarzem). Wymioty mogą oczywiście towarzyszyć najrozmaitszym chorobom, szczególnie w ich fazie początkowej, gdy utrzymuje się wysoka temperatura. Żołądek jest rozregulowany przez chorobę i nie radzi sobie z trawieniem pokarmów. Dieta zależy od wielu różnych czynników i powinna być uzgodniona z lekarzem. Poniższe sugestie podaję tylko na wypadek trudności z natychmiastowym skontaktowaniem się z nim.

Żołądek powinien w zasadzie odpocząć przez jakieś dwie godziny od ostatnich wymiotów. Dopiero wtedy i gdy dziecko o to prosi, można podać łyk wody, na początek nie więcej niż 1-2 łyżki stołowe. Gdy woda utrzyma się w żołądku, a mała poprosi o więcej, po 15 czy 20 minutach można jej dać powiedzmy 2 – 3 łyżki. Stopniowo zwiększamy ilość, aż do pól szklanki, jeśli mała jest wyraźnie spragniona. Jeśli nadal nie ma kłopotów, można spróbować dodać sok owocowy lub jakiś napój gazowany. W ciągu pierwszego dnia lepiej nie dawać naraz więcej niż pół szklanki. Jeżeli od ostatnich wymiotów minęło kilka godzin, a mała prosi o coś konkretniejszego do zjedzenia, można zaproponować krakersa czy łyżkę tartego jabłka. Gdy poprosi o mleko, może dostać chude. Jeżeli znowu zwymiotuje, trzeba wzmóc czujność. Przez najbliższe 2 godziny nie wolno podawać nic, a następnie zacząć od 1 łyżki wody lub kostki lodu. Po 20 minutach dostaje 2 łyżki. Ilość płynu zwiększa się stopniowo i bardzo ostrożnie. Jeżeli dziecko zwymiotowało i przez następnych kilka godzin nie chce nic pić, nie wolno nalegać. Z całą pewnością doszłoby znowu do wymiotów. Nie dając nic do picia, nie popełniacie błędu, ponieważ za każdym razem, gdy mała wymiotuje, traci więcej płynów niż przyjęła.

Wymioty towarzyszące wysokiej temperaturze z reguły ustępują po jednym dniu, mimo że temperatura nie spada. Gdy dziecko ma gwałtowne torsje, w wymiocinach dają się czasami zauważyć ślady czy drobniutkie pasemka krwi. Nie jest to samo w sobie niepokojące.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>