Czy rodzice powinni asystować dziecku przy jedzeniu?

Trzeba zastanowić się, do czego dziecko jest przyzwyczajone i co woli oraz czy potraficie ukryć swój niepokój. Skoro dotąd siedzieliście zawsze przy małym, nie możecie zacząć nagle znikać na czas posiłku, bo wzbudzicie zaniepokojenie. Jeśli stać was na naturalną pogawędkę, odprężenie się i oderwanie wzroku i myśli od talerza stojącego przed malcem, możecie mu towarzyszyć (spożywając ewentualnie w tym samym czasie własny posiłek). Jeśli natomiast przekonacie się, że mimo usilnych starań nie potraficie powstrzymać się od myślenia o jedzącym dziecku i zachęcania go, lepiej będzie zapewne, gdy w ogóle wycofacie się ze sceny, nie nagle i ze złością, ale stopniowo i delikatnie, codziennie skracając o kilka minut czas towarzyszenia dziecku przy posiłku, tak żeby nie zauważyło zmiany.

Żadnych przedstawień ani przekupstwa. Jest chyba oczywiste, że rodzice nie powinni zachęcać do jedzenia przekupstwem – bajeczką za każdą łyżkę czy staniem na głowie za zjedzenie do końca posiłku. Tego typu perswazje wydają się doraźnie skutkować, bo dziecko zjada kilka łyżek więcej. Ale na dłuższą metę z apetytem jest coraz gorzej. Za te same rezultaty nie płaci się już drobnymi przekupstwami. Kończy się na tym, że godzinny wyczerpujący „teatr rozmaitości” zachęca dziecko do zjedzenia zaledwie pięciu łyżek zupy.

Nie proście malca, żeby jadł, bo dostanie wówczas deser, cukierka, gwiazdkę z nieba czy cokolwiek innego. Nie proście go, żeby zjadł „za ciocię Anię”, żeby uszczęśliwić mamusię i tatusia, żeby być dużym i silnym, żeby nie zachorować, czy żeby jak kotek zostawić czyściutki talerzyk. Mówiąc krótko i dobitnie – żadnych próśb o jedzenie.

Nie jest groźne opowiadanie przy kolacji bajki czy włączenie radia, jeśli dziecko zostało już do tego przyzwyczajone, ale w żadnym wypadku te czynności nie powinny być związane z tym, czy dziecko je, czy nie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>