Czy można uchronić przed infekcją resztę rodziny?

Młodsze dzieci chwytają – choćby w złagodzonej postaci – większość infekcji przyniesionych do domu, zwłaszcza gdy mieszkanie jest nieduże i wszyscy muszą korzystać z tych samych pomieszczeń. Wirus przeziębienia i inne zarazki nie tylko są przekazywane drugiej osobie drogą kropelkową przy kichaniu i kaszlu, ale całe ich masy unoszą się w powietrzu wdychanym przez osobę zainfekowaną. Specjalne doświadczenia wskazały, że noszenie maseczek z gazy zakrywających nos i usta nie zapobiega przedostawaniu się większości bakterii do powietrza. Niewiele daje zatem zakrywanie dolnej części twarzy gazą i niedopuszczanie do bezpośrednich kontaktów jednego dziecka z drugim. Niemowlęta są bardziej odporne na przeziębienia i dlatego warto zadać sobie nieco trudu i unikać – zwłaszcza przy bólu gardła – kichania, kasłania i oddychania malutkiemu dziecku prosto w twarz oraz pamiętać o myciu rąk mydłem, zanim dotknie się czegoś, co trafi do ust niemowlęcia (łyżki, smoczka, gryzaczka, kawałka chleba czy herbatnika), co zapobiega przeniesieniu na dziecko w większych ilościach zarazków, a tym samym może je uchronić przed zachorowaniem.

W specyficznych sytuacjach, gdy np. niemowlę czy niewiele starsze dziecko jest wątłe lub szczególnie podatne na infekcje, warta zachodu jest ekstra ostrożność – gdy mieszkanie jest większe, można trzymać malca w oddzielnym pokoju za zamkniętymi drzwiami, a opiekować się nim powinna jedna osoba, nie mająca objawów infekcji. Dobrze byłoby, żeby ta osoba nie spała jednak w tym samym pokoju, co niemowlę, ani nie pozostawała z nim dłużej niż tego wymaga opieka, gdyż tak czy owak jest przenosicielem zarazków, skoro kontaktuje się z pozostałymi członkami rodziny.

Osoby spoza rodziny podejrzanej o przeziębienie czy jakąkolwiek inną chorobę stanowczo nie należy wpuszczać do domu, ani pozwalać jej na zbliżanie się nawet na dworze do wózeczka, w którym leży dziecko. Wystarczy wyjaśnić, że takie jest zalecenie lekarza.

Co robić w przypadku przewlekłej infekcji kataralnej czy przewlekłego zapalenia zatok? Jeżeli infekcja ciągnie się u danej osoby od 2 tygodni, raczej bezcelowe jest unikanie pokoju, w którym przebywa dziecko. Zaleciłbym jednak inne środki ostrożności, jak mycie rąk, odwracanie twarzy w bok przy robieniu czegoś wokół dziecka itd.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>