Co to jest gorączka?

Wielu rodziców wpada w panikę, mając Ilu‘ii||l zmierzyć dziecku temperaturę. Twierdzą, że mają trudności z odczytywaniem termometru. Nie wiedzą, na czym polegają różnice między temperaturą mierzoną w jamie ustnej, pod pachą i w odbytnicy.

Skuteczniejsze byłoby może nauczenie się od kogoś, kto z termometrem w ręku pokazałby, jak odczytywać temperaturę, ale spróbuję wyjaśnić to opisowo. Większość termometrów jest oznakowana w ten sposób. Długie kreski oznaczają całe stopnie, krótkie jedną dziesiątą stopnia, średnie pół stopnia, czyli pięć dziesiątych. Z powodu braku miejsca cyframi oznaczone są na termometrze tylko całe stopnie: 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 i 42.

Czerwony kolor, wyróżniający cyfrę 37, wskazuje, że od 37° 37°c wzwyż temperatura jest powyżej normy. Odczytywanie termometru to żadna sztuka, gdy raz zrozumie się, na czym to polega. Termometry mają na ogół kształt spłaszczonej rurki, której jeden koniec jest zaokrąglony, a drugi wydłużony i cienki. Przy odczytywaniu temperatury ten właśnie koniec trzymamy zwrócony do siebie. Przez środek podziałki biegnie cieniutka rurka, w której pod wpływem ogrzania pokazuje się rtęć. Żeby odczytać, do ilu stopni dobiegł słupek rtęci, a więc jaka jest temperatura, trzeba trzymany poziomo termometr przechylić czasem leciutko w jedną lub w drugą stronę.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>