Co robić na wypadek wysokiej gorączki?

U dzieci między 1 a 5 rokiem życia może wystąpić wysoka gorączka, dochodząca do 40° (a nawet wyższa), nie tylko przy niebezpiecznych infekcjach, ale także na początku łagodnego przeziębienia, niegroźnego zapalenia gardła czy łagodnie przebiegającej grypy. I odwrotnie, niebezpieczna choroba może przebiegać z temperaturą nie przewyższającą 38°. Nie można zatem sugerować się temperaturą, ani w jedną, ani w drugą stronę, tylko należy skontaktować się z lekarzem, jeśli dziecko wygląda na chore lub jest zmienione.

Jeśli pierwszego dnia choroby gorączka sięga 40° lub wyżej, a wiadomo że do rozmowy z lekarzem, choćby telefonicznej, upłynie jeszcze godzina lub więcej, rozsądnie jest podjąć natychmiastowe kroki, mające na celu obniżenie temperatury. Skutecznie działa nacieranie skóry wodą, w połączeniu z podaniem polopiryny. Polopirynę podaje się dzieciom w następujących dawkach: od ukończonego 1 roku życia do 3 lat – V4 tabletki, od 4 do 5 roku życia – 1/2 tabletki, od 6 do 12 roku życia – 1 tabletkę. (Pamiętajmy o trzymaniu polopiryny w miejscu niedostępnym dla dziecka i w specjalnej, trudno otwierającej się fiolce). Wielu lekarzy zaleca obecnie na obniżenie gorączki niesalicylowy lek (paracetamol). Można go podawać jak polopirynę w proszku, i w postaci płynnej, i w takich samych dawkach. Lekarstwo na obniżenie temperatury podaje się jednorazowo, chyba że po 3 – 4 godzinach nie ma jeszcze kontaktu z lekarzem, wówczas można podać lek jeszcze raz.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>