Co robić na wypadek wysokiej gorączki? cz. II

Nacieranie wodą pobudza krążenie krwi, która docierając do skóry, chłodzi się dzięki odbywającemu się na jej powierzchni parowaniu wody. (Utrwalił się zwyczaj nacierania w takich wypadkach spirytusem, co jest raczej niewskazane, ponieważ w małym pomieszczeniu niemało oparów dostaje się wraz z powietrzem do płuc. W każdym razie woda jest równie skuteczna, mimo że jest bez zapachu, który by nadawał „powagi” całemu zabiegowi.)

Dziecko należy rozebrać, przykrywając je tylko prześcieradłem lub cienkim kocykiem. Zanurzamy dłoń w misce z wodą. Odkrywamy dziecku jedną rączkę i pocieramy ją delikatnie przez parę minut, zwilżając ją ponownie wodą, jak tylko zrobi się sucha. Następnie wkładamy rączkę z powrotem pod prześcieradło. To samo robimy kolejno z drugą rączką, jedną i drugą nóżką, piersiami, pleckami. Za pół godziny mierzymy znowu temperaturę i jeśli nie spada poniżej 40°, podajemy dziecku coś zimnego do wypicia, a następnie wkładamy je mniej więcej na 15 minut do letniej kąpieli, ponieważ malutkie dziecko, u którego pierwszego dnia choroby wystąpiła nagle tak wysoka gorączka, może dostać dreszczy, a nawet drgawek (punkt 785). Gdy dziecko ma bardzo wysoką gorączkę i mocne rumieńce, powinno być przykryte bardzo lekko. Jeśli w pokoju panuje normalna temperatura, powinno nawet wystarczyć prześcieradło. Temperatura nie opadnie, jeżeli dziecko będzie bardzo ciepło okryte.

Wielu rodziców uważa, że gorączka jest groźna sama w sobie i stara się obniżyć temperaturę ciała, choćby nawet nie była bardzo podwyższona. Przypominam więc, że sama gorączka nie jest chorobą. Gorączka to jeden z mechanizmów obronnych ustroju zaatakowanego przez infekcję. Obserwując wahania temperatury, śledzimy tym samym postępy choroby. Zdarza się, że lekarz stara się obniżyć gorączkę, ponieważ zakłóca dziecku sen i zanadto je wyczerpuje. Kiedy indziej znów nie zajmuje się gorączką, koncentrując się na leczeniu samej infekcji.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>