Adopcja cz. II

Małżeństwo nie powinno czekać z adopcją aż obydwoje posuną się za daleko w latach. Będą mieli zbyt wiele trudnych do zmienienia nawyków. Nawet najlepsze dziecko może okazać się kataklizmem, jeśli przez długie lata oddawali się marzeniom o małej dziewczynce ze złotymi kędziorkami, napełniającej dom radosnym świergotem. Jaki zatem wiek wydaje się już nieodpowiedni? Nie jest to tylko kwestia lat, ale potencjalnych możliwości zaspokojenia potrzeb dziecka. To sprawa do przedyskutowania z personelem ośrodka adopcyjnego.

Czasami rodzice zaczynają zastanawiać się nad adopcją, żeby zapewnić towarzystwo własnemu dziecku, jeśli sprawia ono na nich wrażenie niezbyt szczęśliwego i ma trudności w nawiązywaniu kontaktów. Przed podjęciem decyzji powinni jednak porozmawiać z psychiatrą dziecięcym lub personelem ośrodka adopcyjnego. Adoptowane dziecko może w takiej sytuacji czuć się w rodzinie obco i na innych nieco prawach niż rodzone dziecko. Jeżeli zaś rodzice nastawiają się na okazywanie specjalnej troski przybyszowi, ich biologiczne dziecko może wcale nie skorzystać z nowej sytuacji, gdyż wzbudzi się w nim niepokój. Sprawa jest więc ryzykowna.

Niebezpieczeństwo kryje się także w adopcji, jeśli ma na celu „zastąpienie” dziecka, które właśnie zmarło. Rodzicom potrzeba czasu, żeby uporać się z bólem. Adoptować powinni wtedy, kiedy zapragną mieć dziecko, by je pokochać. Nie ma nic złego w adoptowaniu dziecka w tym samym wieku, tej samej płci i nawet podobnego do zmarłego, ale na tym koniec porównań. Byłoby niesprawiedliwe i nierozsądne oczekiwać od kogokolwiek, że będzie odgrywał rolę kogoś innego. Dziecko nie wywiąże się z odgrywania roli „ducha”, rodzice będą rozczarowani, a samo dziecko nieszczęśliwe. Nie można mu ciągle uświadamiać, jaki był zmarły synek ani porównywać go z nim głośno, czy nawet w myśli. Niech będzie sobą. (Tak samo w przypadku dziecka, które urodziło się po śmierci starszego.)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>